PREZENTACJE

 .    Inaugurując NOWĄ strony Vademecum postanowiłem zaproponować ciekawą inicjatywę Domu dla dzieci i młodzieży w Kamieniu krajeńskim prowadzonym na zlecenie powiatu sępoleńskiego przez Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety, którego dyrektorem jest siostra Sylwia Blok.  Dom poprzez swoje działania mające na celu stworzenie prawdziwej a nie pozorowanej aktywizacji i reintegracji społecznej, dał możliwość zarabiania przez mieszkańców w Przedsiębiorstwie Społecznym poprzez własna pracę. Jest to jedno z niewielu Przedsiębiorstw a może jedyne w naszym kraju, które działa na rzecz mieszkańców domu pomocy społecznej tego typu.  

        Jest to dobre rozwiązanie w zakresie reintegracji społecznej i zawodowej mieszkańców domów, szczególnie w małych miejscowościach, gdzie bardzo trudno znaleźć pracę w warunkach chronionych. A takiej pracy wymagają wykluczeni społecznie mieszkańcy dps szczególnie z takimi schorzeniami jak w tym domu. Przedsiębiorstwa społeczne posiadają umocowanie ustawowe w ustawie z dnia 5 lipca 2022 roku o ekonomii społecznej, które zastąpiły dotychczasowe uregulowania w różnych ustawach. Mieszkańcy domów pomocy społecznej są szczególną grupą zagrożoną wykluczeniem społecznym. Nie może być mowy o usamodzielnieniu mieszkańca, jego ewentualnym powrocie do życia w środowisku bez jego aktywizacji i rehabilitacji zdrowotnej i reintegracji społecznej. W ramach pracy w przedsiębiorstwie mieszkańcy uczą się praktycznie tego, że samodzielnie mogą żyć tylko dzięki swej pracy osiąganym z niej dochodom.  Przy domu działa Stowarzyszenie „Bądź Aktywny” ono to przejęło na siebie utworzenie Przedsiębiorstwa Społecznego. Siostra Dyrektor Domu, wynajęła za odpłatnością domowe pomieszczenia kuchenne i sprzęt oraz zleciła przygotowywanie posiłków dla mieszkańców domu. Przedsiębiorstwo zaś zatrudnia mieszkańców domu, którzy mogą podjąć takowe zatrudnienie. Dotyczy to także mieszkańców ubezwłasnowolnionych, którzy mogą podjąć pracę za zgodą opiekunów prawnych.

Stowarzyszenie prowadzi działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług cateringowych. Obecnie świadczy usługi dla całodobowych instytucji pomocy społecznej, tj. domów pomocy społecznej, szkół, oddziałów szpitalnych. Misją przedsiębiorstwa społecznego jest reintegracja społeczna i zawodowa osób zagrożonych wykluczeniem społecznym w szczególności osób niepełnosprawnych. Dzięki Przedsiębiorstwu udaje się: stworzyć nowe miejsca pracy, w tym dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym (np. z niepełnosprawnością, ubóstwem, bezrobociem), integrować osoby z problemami społecznymi z innymi mieszkańcami, produkować towary i świadczyć usługi zgodne z potrzebami społeczności, pomagać innym, integrować środowisko i różne grupy społeczne. Środowisko, w którym mieszkańcy pracują to budynek domu, w którym od lat mieszkają i jest im doskonale znany. Dotyczy to zarówno topografii budynku, jak również osób, które w nim pracują - część tych osób to byli pracownicy domu, którzy w momencie tworzenia Przedsiębiorstwa zostali w nim zatrudnieni. Powyższe ma ogromne znaczenie pod względem zapewnienia poczucia bezpieczeństwa mieszkańcom oraz współpracy z osobami, które doskonale znają ich możliwości i potrzeby jak również stan zdrowia. Ponadto w trakcie ścieżki tworzenia Przedsiębiorstwa KPOWES w Bydgoszczy zaoferował szkolenie pracowników w zakresie komunikacji z osobami niepełnosprawnymi. Możliwość aktywizacji zawodowej w miejscu, w którym mieszkają gwarantuje również w razie sytuacji kryzysowej natychmiastowy dostęp do pomocy medycznej czy psychologicznej świadczonej przez personel zatrudniony w dps. Tyle o istocie przedsięwzięcia zaproponowanego przez Siostrę Dyrektor i Stowarzyszenie.

fot, Strona intrrnetowa DPS

           Możliwość aktywizacji zawodowej w miejscu, w którym mieszkają gwarantuje również w razie sytuacji kryzysowej natychmiastowy dostęp do pomocy medycznej czy psychologicznej świadczonej przez personel zatrudniony w domu pomocy społecznej Tyle o istocie przedsięwzięcia zaproponowanego przez Siostrę Dyrektor i Stowarzyszenie. 

       Przyczynkiem do powyższej prezentacji jest dostrzeżenie tej inicjatywy przez Okręgowy Inspektorat Państwowej Inspekcji Pracy w Bydgoszczy oraz Oddział Kujawsko Pomorski PFRON w Toruniu i nominowanie Stowarzyszenia do Nagrody LODOŁAMACZE 2023 w kategorii Lodołamacz specjalny.  Nagroda Lodołamaczy przyznawana jest przez Fundację Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych FAZON, której założycielem jest Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.  Od 18 lat Fundacja przyznaje prestiżowe statuetki dla Pracodawców Wrażliwych Społecznie – Lodołamacze

             W dniu 18 września w Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku odbyła się Uroczysta Galla XVIII Edycji Konkursu LODOŁAMACZE 2023r w której Dom oraz Stowarzyszenie brało udział.

          Stowarzyszenie Bądź Aktywny działające przy Domu Pomocy Społecznej prowadzonym przez Zgromadzenie sióstr św. Elżbiety zajęło II miejsce w Kategorii Otwarty Rynek Pracy.

         Dyrekcji Domu w szczególności Siostrze Dyrektor Sylwi Blok oraz Zarządowi Stowarzyszenia „ Badż Aktywny” serdecznie gratulujemy, za pomysł, jego realizację i wytrwałe dążenie do osiagnięcia założonych celów pomimo wielu trudności, które trzeba było pokonać. Zyczymy dlaszych sukcesów w pracy dla dobra mieszkańców domu.  

fot.DPS
S. Sylwia Blok Dyrektor Domu fot. DPS
fot. strona inter, DPS
fot. DPS
fot.DPS

 

          Opracowano na podstawie: informacji nadesłanych przez dom oraz informacji zawartych na stronach internetowych domu i Stowarzyszenia.

          Zdjęcie zostały nadesłane przez DPS Kamień Krajeński oraz pochodzą ze strony internetowej domu.

 

fot. DPS

KTO NASTĘPNY ?

ZAPRASZAMY!